BCAA ve zkratce:
– jsou metabolizovány přímo ve svalech a v orgánech, což znamená rychlejší účinek
– podporují syntézu bílkovin
– ochraňují svalovou hmotu před rozpadem
– regulují citlivost organismu na inzulín, což zabraňuje ukládání tuků
– potlačují únavu a zlepšují funkce mozku
BCAA:
Aminokyseliny jsou základní stavební jednotky bílkovin, proto je najdeme ve všech tělesných orgánech a strukturách. Kromě toho plní i další funkce, například přenos nervových vzruchů nebo tvorba hormonů. Proto aminokyseliny nejsou určeny jen kulturistou, případně sportovcům.
Anaerobní (silový) trénink je charakteristický rozpadem svalové hmoty v důsledku super kompenzace – svaly “narostou” silnější, aby lépe zvládali nároky tréninku, resp. aktivit. Potřebují proto dostatečný přísun stavebních látek, zejména bílkovin. Aminokyseliny jsou základní stavební jednotky bílkovin, které mají schopnost poměrně rychle vstoupit do procesu regenerace na úrovni svalu a přispět ke zlepšení výkonnosti.
BCAA jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které tvoří až 35 procent všech aminokyselin. Organismus si je nedokáže sám vytvořit, proto je musíme přijímat ve stravě.
Leucin má ze tří BCAA nejvýraznější účinky. Využívá se na syntézu bílkovin a aktivuje mechanismus mTOR, čímž se přímo podílí na tvorbě bílkovin ve svalech. Více než 1,5-2 g leucinu (na 100 g) najdete v sóji, hovězím mase, arašídech, rybách a masných výrobcích
Isoleucin má anti-katabolické účinky (zabraňuje rozpadu svalové hmoty). Podílí se na syntéze acetyl-coa, ze kterého se tvoří další zdroje energie pro svaly i mozek.
Valin se účastní syntézy bílkovin a zlepšuje citlivost organismu na inzulín.
Svaly, rýsování, kardio: BCAA využijete při každém typu tréninku a při většině sportů.
Kdy užívat BCAA
- Během silového a objemového tréninku urychlují obnovu poškozených svalových vláken.
- Během diety mají BCAA vysoké využití během diety, kdy může být organismus ochuzen o aminokyseliny v důsledku úpravy stravy.
- Při vytrvalostních výkonech, například při půlmaratónu nebo cyklistice, také dochází k určitému rozpadu svalové hmoty. BCAA mu mohou zabránit a urychlit proces regenerace. Proto jsou vhodný doplněk i
pro běžce a vytrvalce.
- Při zvýšené psychické námaze BCAA brání nástupu únavy svým působením na centrální nervový systém.
Kolik a jak?
Běžná dávka je 10-20 gramů BCAA denně, podle vzorce 0.2 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Závodník vážící 80 kg by měl podle toho kolem tréninku přijmout 16 g BCAA – polovinu před výkonem (8 g) a polovinu po něm. S 200 ml vody se BCAA vstřebají přibližně za 20 minut. Sportovci však často užívají i vyšší dávky, aby naplno pocítili účinek. Nesmíme však zapomínat, že jejich tréninkové nároky jsou mnohem vyšší než u běžných cvičenců a jejich tělo je více zvyklé na procesy obnovy svalové hmoty. Proto se ze začátku určitě držte doporučeného dávkování, pomalu přidávejte a pozorujte své tělo.
BCAA najdete na našem e-shopu http://vyziva-sportovni.com/