JAK SE DOSTAT OPĚT DO FORMY

Teploty stoupají a sluníčko se hlásí o slovo. Po zimním spánku se probouzejí i sezónní běžci. Jak se dostat opět do formy?

Co dělat při prvních výbězích, aby vás to bavilo a hlavně neodradilo.

Běhat se dá vždycky

Důležité je prostě začít. Takže žádné čekání na lepší počasí, až budu mít nové boty, až se mnou někdo půjde – to jsou jen výmluvy. Běhat se dá kdykoliv a kdekoliv.

Rozhodněte se a jděte.

Začínejte pozvolna

Zapomeňte na rychlé tempo. Klidně ze začátku střídejte pomalý běh s chůzí. Říká se tomu indiánský běh. To, že je tempo správné, poznáte podle toho, že při něm můžete v klidu mluvit. Pokud se nemáte s kým bavit, zpívejte si. Když se začnete zalykat, je tempo příliš rychlé. Takže zvolněte. Nesnažte se urvat za každou cenu rekord ve vzdálenosti. Nejlepší je, říct si: “Dnes jdu ven na hodinu” a je jedno, jestli za tu hodinu dáte 5,7 nebo 10 kilometrů.

Méně je více

Teď tím myslíme oblečení. Dokud střídáte běh s chůzí oblékejte se vždy tak, jako bylo o pět stupňů více. Jakmile začnete běhat v kuse, oblékejte se jako by bylo více o 10 stupňů. Proto si při teplotě kolem nuly vystačíte s termoprádlem, funkčním trikem nebo mikinou a tenkou větrovkou, která ochrání proti větru a případnému sněhu. Nezapomínejte ale na rukavice a čepici. Vše z funkčních materiálů, které odvádějí pot.

Správně jezte

Není dobré se těsně před během najíst. Budete to pak cítit při běhání až v krku a půjde vám to ztěžka. Ideální jíst dvě hodiny maximálně pak hodinu předem. Pokud budete před tréninkem jíst tak bychom Vám doporučovali třeba bezlepkovou kaši Je rychle hotová, zasytí, avšak neudělá těžký žaludek a je chuťově dobrá. Kaši doporučujeme i po tréninku. Pokud byste do vyběhnutí bez jídla nevydrželi, doplňte energii nějakou sportovní tyčinkou

Nezapomínejte na protahování
Když doběhnete, protáhněte se – jinak svaly ucítíte ještě několik dní a nebude se vám chtít znovu jít běhat. Teď v zimě doporučujeme strečink dělat doma v teple, to proto, abyste nenachladili. Při protahování nehmitejte, ale provádějte tah, ale takový, aby nic nebolelo. Ideálně vždy aspoň 20 sekund. Pozor! Nikdy se neprotahujte před během, maximálně po zahřátí udělejte lehké dynamické rozcvičení, jinak vám hrozí svalové zranění.

Vše co potřebujete k Vaší jarní aktivitě najdete na našem eshopu